Přeskočit na obsah

Jak probíhá svatební obřad?

Zažijte nezapomenutelný svatební obřad se všemi jeho tradicemi a rituály. Od příjezdu hostů, přes výměnu slibů a prstenů až po první manželský polibek – prozkoumejte každý krok tohoto významného dne. Sepsal jsem vám malého průvodce, který vám pomůže naplánovat dokonalý obřad, který bude odrážet vaše jedinečné příběhy a přání.

Svatební obřad může mít různé podoby v závislosti na kultuře, náboženství a preferenci snoubenců. Základní dělení je pak na obřad církevní a obřad civilní. Obecně však zahrnuje pár základních prvků.


Příjezd hostů

Svatební hosté mají většinou naplánovaný příjezd na místo konání půl hodiny až hodinu před obřadem. Zde na ně už čekají družičky, nebo pověřené osoby a připínají jim vývazky či myrty.
Pokud je organizovaný hromadný odjezd od domu rodičů nevěsty, jedná se o svatební kolonu. 

Příchod hostů

Hosté by měli pár minut před začátkem obřadu přijít na svatební místo a usadit se. Základním pravidlem bývá, že nejbližší rodinný příslušníci sedí či stojí nejblíže. Pravá strana je obvykle určena pro rodinu a přátele nevěsty. Levá strana zase pro ženicha a jeho hosty. Před příchodem hlavních aktérů je zvykem, že svatebčané vytvoří v uličce tzv. špalír.


Nástup svatebčanů

Nejčastěji při obřadu začne hrát hudba a tím začíná svatební obřad. V jakém pořadí se chodí k oltáři? A kde kdo jde či stojí? Základní pravidlem je, že žena vždy jde po pravici muže.
  • Jako první přichází ženich se svou mamkou.
  • Následuje druhý pár, který je matka nevěsty s otcem ženicha.
  • Jako třetí přicházejí svědci. 
  • Dále mohou jít družičky.
  • Posledním vstupujícím párem je nevěsta se svým otcem.
Svatební obřad, příchod nevěsty

Zahájení

Samotné zahájení svatebního obřadu se liší dle toho, zda se jedná o jeho občanskou, či církevní variantu.

V obou případech může po nástupu svatebčanů a snoubenců následovat další hudební vložka.

 

U občanského sňatku poté přichází na řadu oddávající, kterému jsou snoubenci představeni matrikářkou. Oddávající může mít připravenou jakousi univerzální řeč, kterou s drobnými obměnami používá pravidelně. Pokud Vás však zná osobně, často přijde na řadu proslov, který bude zahrnovat detaily z Vašeho života, např. vtipné historky ze seznámení, první společné dovolené či pořízení domácího mazlíčka. Poté přijdou na řadu svatební sliby.

 

V případě církevního sňatku Vás, jakožto snoubence, kněz přivítá. Následují formality, jež jsou nezbytné pro tento druh obřadu (čtení Písma svatého). Než nastane čas výměny slibů, i kněz pronese pár slov, obvykle se týkají lásky a manželství.


Výměna slibů

Svatební sliby jsou zcela na Vás, pokud si je budete chtít napsat, můžete. Mívají pak různou podobu – jsou vážné, odlehčené vtipem anebo popisují Váš společný příběh. Pokud se bojíte, že slib zapomenete, je lepší si ho sepsat na papír.

Klasické znění svatebních slibů, které se většinou používá u církevních obřadů, zní takto:


Já…..odevzdávám se Tobě….a přijímám Tě za manžela/manželku. Slibuji, že Ti zachovám lásku, úctu a věrnost, že Tě nikdy neopustím

a že s tebou ponesu všechno dobré i zlé až do smrti.


Základní otázka dne

Po slibech následuje ta nejdůležitější otázka dne: „Táži se Vás ….….., zda dobrovolně vstupujete do manželství se zde přítomným/přítomnou……?“

Za právoplatně uzavřené manželství se pak následně prohlásí to, kde nevěsta i ženich vyřknou „ANO“. Čekal by na svatbě někdo něco jiného? 


Výměna svatebních prstýnků

Na důkaz lásky a věrnosti si novomanželé vymění prstýnky. Nejprve nasazuje prstýnek ženich nevěstě, poté naopak. Pro svatebního fotografa je nejlepší tuto výměnu neuspěchat, aby stihl vše zachytit.

Svatební obřad, výměna svatebních prstýnků

Novomanželský polibek

Ani ten by se neměl uspěchat. A pro případ, že by uspěchaný byl, jako fotograf Vás ho nechám zopakovat abychom měli vše správně nafocené 😊


Podpisy

K právoplatnému uzavření sňatku je potřeba ještě vše stvrdit podpisy. S tím začíná ženich, následuje nevěstin podpis a nakonec přicházejí oba svědci. Protože většina žen přijme manželovo příjmení, podepisují se prvně svým rodným příjmením a poté novým. Po podpisech ještě může následovat přípitek.


Opět ten špalír

Po dokončení formalit je opět čas na tzv. špalír a průchod novomanželů. Svatebčané mohou pro štěstí házet rýži, nebo okvětní lístky, či foukat bublinky a oslavovat tak novomanžele.

Svatební obřad, novomanželský polibek

Gratulace

Po průchodu novomanželů tzv. špalírem přicházejí na řadu gratulace od svatebčanů.


Společná fotka

Ještě před odchodem všech na hostinu se musí stihnout společná fotka.

DOMLUVME SE NA FOCENÍ!